Hogyan csökkentsük az adóellenőrzés kockázatát? (NAV kisokos – 2. rész)
A Hivatal sokszor emlegetett szemléletváltása a tévhitek ellenére nem azt jelenti, hogy minden adózóval szemben segítő és támogató az adóhatósági eljárás. A gyakorlatban egyértelműen kirajzolódik az a hatósági szándék, hogy a jogkövető magatartást tanúsító vagy annak szándékát mutató adózókat egyfajta partneri segítségként, előnyök – rövidebb ellenőrzési és kiutalási határidő, kedvezőbb bírság mérték stb. – nyújtásával támogatja. A nem megfelelő adózási morált, adóelkerülési magatartást tanúsító vagy azt sejtető adózókkal szemben azonban kíméletlenül és szigorúan – akár 200%-os adóbírság kiszabásával – lép fel.
Érdemes tudni, hogy az adóhatóság a kockázatelemzési és kiválasztási rendszerében nem csupán a jelen idejű információkat tárolja, azok kiterjednek a társaság jogelődjének és korábbi ügyvezetőjének működési adataira is (melyek egy adóellenőrzés során biztosra vehetően nagyító alá kerülnek), Önmagában tehát a cég eladásával vagy egy egyszerű ügyvezetőváltással nem lehet olyan könnyen kibújni a felelősség alól, ahogy az a városi legendákban él.
Mivel az adóhatóságnak az adott adózóról kialakított képét elsősorban a vállalkozás – önadózás és adatszolgáltatás során – önmagáról szolgáltatott információi, illetve az üzleti partnerektől származó adatok formálják, ezért az következetes adózói hozzáállással bármikor kedvező irányba fordítható.
Egy vállalkozás nagy valószínűséggel elkerüli az ellenőrzést, ha
- hosszabb ideje működik, ezalatt pedig (többek között) pozitív az adóteljesítménye;
- nincs adótartozása;
- ha volt nála adóellenőrzés, az megállapítás (azaz adókülönbözet, adó-és mulasztási bírság kiszabása, valamint késedelmi pótlék megállapítása) nélkül vagy az adóteljesítményéhez képest csekély összegű megállapítással zárult le;
- bevallási és befizetési kötelezettségének határidőben eleget tesz, és
- nem indult vele szemben vele szemben végrehajtási, csőd- vagy felszámolási eljárás.
Ha mindezek teljesülnek, akkor az adózó az adóhatósági minősítő skála legmagasabb fokára, a megbízható adózó státuszába kerülhet. Ehhez a minősítéshez még akkor is számos olyan eljárási előny (rövidebb ellenőrzési és kiutalási határidő, kedvezőbb bírság mérték, automatikus fizetési könnyítés) kapcsolódik, ha a vállalkozás a legnagyobb adóteljesítményű adózók közé tartozik és így kiemelt ellenőrzési figyelmet kap. Az adóhatóság által biztosított jogosítványok olyan előnyökhöz juttatják a megbízhatónak minősített vállalkozásokat, amelyeknek megszerzésére ugyanúgy törekedni érdemes, mint a megtartásukra.
Az tehát, hogy az adóhatóság melyik arcával fordul egy vállalkozás felé, jelentős részben magán a cégen múlik.
Az adóellenőrzési kockázat minimalizálása érdekében érdemes a prevencióra helyezni a hangsúlyt. A belső folyamatok, gyakorlatok átvilágítása során jól kiszűrhetők és azonosíthatók azok az adózási kockázatok, amelyek önellenőrzések keretében, szankció nélkül javíthatóak. (Amivel ráadásul a társaság megítélését is pozitívan változik.)
Amire érdemes figyelni:
- Számlakiállítóként: az online számlaadatok előzetes ellenőrzésére, különösen számlázó program váltása, új vevő, vagy új tranzakció számlázása esetén. A leggyakoribb adóhatósági ellenőrzés (kiutalás előtti jogkövetési vizsgálat) alapját a beadott időszaki áfa bevallás és az ahhoz kapcsolódó online számla jelentés összevetése adja. Szinte biztosra vehető egy adóhatósági ellenőrzés, ha az online számlarendszerben megjelenő áfa érték magasabb, mint a bevallott és megfizetett adó összege. Ezt az eltérést generálhatja akár egy helytelen paraméter-beállítás vagy egy félreütött adószám is, ami javítással vagy önrevízióval módosítható.
- Számlabefogadóként: 2024. évben az adóhatóság kiemelt figyelmet fog fordítani az Online Számla Rendszer és az áfabevallás belföldi összesítő jelentés adatainak egyezőségére. Idéntől ugyanis a legkisebb eltérés felett sem hunynak szemet. Ezért már a bevallás készítésekor érdemes figyelmet fordítani az M-lapokon feltüntetett számlainformációk helyességére. Már látszik a fény az alagút végén, a 2024. év elején bevezetett eÁfa bevallás ugyanis ebben is változást fog hozni (M2M közötti kommunikációra képes szoftver használata esetén az M-lap nem lesz a bevallás része). Addig is, a feltárt hibát (legyen az a hibás teljesítési dátum, vagy a nem helyesen feltüntetett csoportos azonosító szám) még az adóhatóság bejelentkezése előtt helyesbítsük önrevízióval, hívjuk fel a partnerünk figyelmét a számlajelentés javításáról és dokumentáljuk ennek megtörténtét.
- Partnerellenőrzés: 2024. évben a korábbinál is nagyobb figyelmet kap az adóhatóságtól a beszállítókról, alvállalkozókról a számlabefogadói oldalon feltárt és dokumentált információ ellenőrzése. Az adóhatóság az ügylet tényleges gazdasági teljesülésének vizsgálatakor már eddig is ezen adatokra alapította az adólevonási jog megtagadását, idén azonban kiemelt célként fogalmazta meg a tranzakció szintű adatszolgáltatáson alapuló ellenőrzés felé történő nyitás szándékát. A vállalkozásoknak ezért célszerű minél hamarabb elvégezniük a beszállítóik ellenőrzését, kivédve ezzel a társaság cash flow-jára is kiható esetleges adóhatósági megállapításokat. Szakértő kollégáink a partnerkontroll teljes körű lefolytatásának terhét leveszik a társaság válláról.
Önadózás során hibázni nem főbenjáró bűn. A tévedés feltárása és javítása az adóhatóság szemében éppen a vállalkozás jogkövető magatartását erősíti. Az önellenőrzés jogával való rendelkezésre buzdítja a jogalkotó is az adózókat, amikor a késedelmi pótléknál kedvezőbb önellenőrzési pótlékmértéket ír elő, vagy lehetővé teszi bizonyos – például fejlesztési – adókedvezmények önellenőrzéssel történő érvényesítését. Ezeken túl, az önellenőrzés előzetes bejelentéséhez is garanciális (15 napos) védelmet biztosít, így a bejelentett időszakra és adónemre 15 napig adóellenőrzés nem indítható.
Érdemes és meg is éri betartani a jogalkotó által elvárt és biztosított előírásokat. Ha azonban mégis porszem kerül a gépezetbe, érdemes minél hamarabb adóeljárásban jártas szakértő segítségét kérni, mert ennek elodázásával akár az eljárás pozitív lezárását is kockáztathatja.
AZ ELJÁRÁS BÁRMELY SZAKASZÁBAN KÉRHETI SZAKÉRTŐNK SEGÍTSÉGÉT!
Sorozatunk következő cikke: Mi a megfelelő taktika, ha elindul egy adóellenőrzés?
Szerző: dr. Deák Ivett
Email: deaki@k-xconsulting.com
Tel: +36 70 000 2385
A blogbejegyzésben található információk csupán tájékoztatásul szolgálnak. Ezek az információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást és nem szolgálnak bármely döntés vagy cselekmény alapjául a tanácsadójával való előzetes konzultáció nélkül.