Lejárt a moratórium!
2024. július 1-től lejárt a moratórium. A Bizottság az importőröknek 2024. június 30-ig (azaz a 2024.II. negyedéves árubehozatalig) adott lehetőséget arra, hogy – amennyiben a gyártóktól nem sikerült beszerezniük a CBAM-áruk beágyazott kibocsátási értékeit – a fenti időpontig a teljes beágyazott kibocsátás 100%-át a Bizottság által rögzített alapértelmezett értékek alapján határozzák meg.
Ez azt jelenti, hogy a 2024. július 1. és 2025. december 31. közötti átmeneti időszakban a CBAM-árukra a teljes beágyazott kibocsátás legfeljebb 20%-a határozható meg az alapértelmezett értékekkel. Az importőrnek már a 2024. július – szeptember időszakban beszerzett CBAM-árukról 2024. október 31-ig benyújtandó jelentésben a kibocsátási értékek 80%-át a gyártóktól kell beszerezniük. A végleges időszak 2026. január 1-jei kezdő napjától pedig az importőrök a beágyazott kibocsátás 100%-át kizárólag a gyártók által szolgáltatott értékekkel jelenthetik.
Az adatok beszerzéséért, valamint a CBAM-jelentések teljességéért és helyességéért kizárólag az adatszolgáltató importőrt terheli a felelősség. A CBAM-jelentési kötelezettség nemteljesítése vagy nem megfelelő tartalommal történő teljesítése esetén így az importőröknek komoly szankciókkal kell számolniuk. Jelenleg a jelentést tevő nyilatkozattevők a be nem jelentett kibocsátás után tonnánként 10 és 50 EUR közötti büntetésre számíthatnak. Amennyiben az adatszolgáltatás hosszabb ideig elmarad, hiányos vagy helytelen, a bírság mértéke tovább emelkedik.
A gyakorlatból tudjuk, hogy az esetek túlnyomó többségében a harmadik országbeli üzleti partnerekkel sem a kapcsolatfelvétel, sem pedig a kommunikáció nem zökkenőmentes. Különösen akkor, ha nem értik, hogy miről, milyen adatot, milyen gyakran és kinek kell szolgáltatniuk – és hogy ez miért szolgálja az ő érdeküket?
Az adatok beszerzésének megkönnyítése érdekében érdemes a fenti kérdéseket egy tájékoztatás keretében a gyártóval tisztázni. Ahhoz, hogy az importőr a CBAM rendelet hatálya alá tartozó áruk gyártása során keletkezett – beágyazott – kibocsátási adatokat hiánytalanul megkapja, érdemes az irányadó CBAM Rendelet és CBAM Végrehajtási rendelet, a Bizottsági ajánlások, valamint ágazati szabályok előírása alapján elkészített, gyorsan kitölthető táblázatot is megküldeni a részükre. A gyártónak így nem kell az EU-s rendeleteket ismernie ahhoz, hogy az importőrnek át tudja adni a jelentendő adatokat. A könnyen áttekinthető és felhasználóbarát adatbekérő táblázatot csupán értelemszerűen kell kitöltenie.
Ezek a dokumentumok jelentősen megkönnyítik a gyártói adatszolgáltatást, ezen keresztül pedig a szabályszerű adatszolgáltatási kötelezettség teljesítését. Ezzel a nyilatkozattételre kötelezett importőr nemcsak a súlyos szankciókat kerüli el, de hasznos segítséget kaphat a végleges időszakban elengedhetetlen bejegyzett CBAM-nyilatkozattevői engedély beszerzéséhez, és előnyt szerezhet az általa importált árukba beágyazott (közvetlen és közvetett) kibocsátások utáni CBAM-tanúsítványok vásárlásakor is.
Tekintve, hogy az októberben benyújtandó jelentésben már a kibocsátási értékek 80%-át a gyártói adatszolgáltatás alapján kell jelenteni (amelynek beszerzését az EU Bizottság az importőrök kötelezettségeként írja elő és nemteljesítés esetén őket szankcionálja), ezért érdemes minél hamarabb felhívni a gyártók figyelmét a fenti kötelezettség teljesítésére.
Ezen információs csomag kidolgozásában (igény szerint a gyártó hivatalos nyelvére lefordítva) tudunk segítséget nyújtani a CBAM Rendelet hatálya alá tartozó importőrök, közvetett vámjogi képviselők számára.
Csak emlékeztetésképpen: az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa által 2023. május 10-én elfogadott, az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus létrehozásáról szóló 2023/956. rendelet (továbbiakban: CBAM Rendeletet) szerint a 2023. IV. negyedévtől kezdődően azoknak az importőröknek, akik olyan harmadik országból származó árukat vagy az ezek feldolgozásából létrejött termékeket hoznak be az Unió területére, melyek a CBAM rendelet hatálya alá tartoznak, a gyártás során keletkezett beágyazott kibocsátási értékekről 2026. január 31-ig (az átmeneti időszak utolsó, 2025. IV. negyedéves időszakáról beadandó jelentés határidejéig) negyedévente adatot kell szolgáltatniuk.
Az Európai Bizottság a behozott áruk karbonintenzitására vonatkozóan az átmeneti időszakra (2023. október 1. – 2025.december 31.) nem állapított meg minimum határértéket. Ez azt jelenti, hogy amennyiben az importált áruban/feldolgozott termékben mennyiségétől függetlenül van CBAM Rendelet szerint – az ott meghatározott Kombinált Nómenklatúra alapján – beazonosítható áru/nyersanyag (továbbiakban: CBAM-áru), akkor az azokba beágyazott közvetlen és közvetett kibocsátásokról negyedévente jelentést kell tenni.
Amennyiben fenti szolgáltatásunkkal segíthetünk, állunk szíves rendelkezésre! A további részletekért keressen bennünket bizalommal!
Szerző: dr. Deák Ivett
Email: deaki@k-xconsulting.com
Tel: +36 70 000 2385
A blogbejegyzésben található információk csupán tájékoztatásul szolgálnak. Ezek az információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást és nem szolgálnak bármely döntés vagy cselekmény alapjául a tanácsadójával való előzetes konzultáció nélkül.